bütçe hedefleri

Bütçe Hedeflerini Oluşturmak

Etkin bütçelemenin önemli bir parçası, hedefler belirlemek ve bütçenizi bunlara ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanmaktır. Amacınız, bir basketbol maçına bilet almak veya 50 yaşına kadar emekliye ayrılmışçasına para kazanmak kadar basit olabilir. Veya her ikisi de olabilir! Bütçeleme, hem kısa hem de uzun vadeli hedefler belirlemeyi ve ilerlemenizi izlemeyi kolaylaştırır.

İşte, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bütçenizi nasıl kullanacağınıza ilişkin bazı fikirler.

  1. Tasarruf Fonu Oluşturun

Tahmin edilemeyen masrafların hedeflerinizin yoldan çıkmasına neden olmamasını sağlamak için, bazı nakit rezervler oluşturun. Üç ila altı aylık giderler iyi bir tampondur. Bu fonu ani gelir kaybı, beklenmedik bir araba onarım faturası vb. giderlerin kaçınılmaz sarsıntısından korunmanıza yardımcı olur.

  1. Sonraki Maaştan Harcama Zihniyetinden Vazgeçin

Hep bir sonraki maaş ödemenizin geleceği günü düşünüyorsanız, muhtemelen mevcut maaşınızı bitirdiğinizden ve bir sonraki harcamanızın, nereye gideceğinizin zihinsel olarak muhasebeleştirilmesi ya da kredi kartlarınızla ileriye dönük alımlar yapılması yoluyla harcama yaptığınız anlamına gelir. Bu durum sizi tarif ediyorsa, muhtemelen imkanlarınızın ötesinde yaşıyorsunuz demektir.

Herhangi bir iş garanti edilemez. Dolayısıyla bir sonraki maaşınıza hesaba katarak harcama yapmak değil, harcamalarınızı mevcut gelirinize uydurmak önemli bir konudur. Bu şekilde yarın işinizi kaybetseniz bile, en kötü ihtimalle sıfırdan başlayacaksınız. Dahası, bu yaklaşım, uzun vadeli finansal resminizi düşünmek ve gelecekteki hedefleriniz ve harcamalarınız için nasıl tasarruf edebileceğinizi düşünmek için gereklidir.

Gelir ve giderleri eşinizle paylaşıyorsanız, tek bir gelirle geçinmeyi uzun vadeli bir hedef yapmak, bir eşin evde çocuk sahibi olmayı, işsiz kalmasını veya hastalanması halinde çok esneklik kazandırabilir.

  1. Uzun Vadeli İhtiyaçlarınızı Hesaplayın

Belirli bir yaşta emekli olma gibi uzun vadeli bir hedef için, yaşınız, kaydedilen tutar, yatırımınıza beklenen getiri oranınız ve emekli olma yaşınız gibi değişkenleri girmenize izin veren bir emeklilik tasarruf uygulaması bulun ve hedefinize ulaşmak için aylık ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini öğrenin. Çevrimiçi uygulamalar çeşitli sonuçlar üretebilirler, bu yüzden birkaç tane denemek ve biriktirmeniz gereken tutar konusunda genel bir fikir edinmek en iyisidir.

Bütçeleme amacıyla, emeklilik için ne kadarına ihtiyacınız olduğunu tam olarak hesaplama konusunda fazla endişelenmeyin. Ardından, emeklilik tasarruflarınızı aylık bir “masraf” olarak düşünmeye başlayın ve yeni harcamaya yer açmak için diğer harcamalarınızı gerektiği gibi ayarlayın

  1. Mütevazı Ödülleri Planlayın

Tüm tasarruflarınız borcunuzu ödemek, beklenmedik araba onarımları ve sağlık faturalarını düşürmek gibi faaliyetlere yönelirse, tasarruf konusundaki tek teşviğiniz, yapmazsanız ne olacağı korkusu olabilir. Korku harika bir motivasyon kaynağıdır, ancak eğlenceli değildir. Dolayısıyla, tasarruf programınızın bir parçası olarak bazı mütevazı ödülleri planlamak iyi bir fikirdir.

Evet, yılda mesela 3.000 TL’lik bir tatil sizi kendinize getirir. O tatilinizi yapmazsanız ne olacağını düşünün.  Örneğin aşırı iş yükü ve stres yüzünden hastalanabilirsiniz. Sadece tatilinizde olduğundan fazlasını harcamakla kalmaz, aynı zamanda bir tatilin getirmiş olabileceği tüm faydalardan da mahrum kalırsınız. Mali durumunuza bağlı olarak, daha ucuz bir ödül seçmeniz gerekebilir, ancak yine de kendinizi nazikçe akılcı bir şekilde tedavi etmeniz gerekir. İdeal olarak, bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkmak veya herhangi bir para harcamayı gerektirmeyen  yıl boyunca kendinizi tedavi etmenin yollarını bulun.

  1. Yüksek Faizli Borçları Ödeyin

Yatırımlarınızdan mümkün olan en kısa sürede kazanabileceğinizden daha fazla maliyeti olan herhangi bir borcunuzu ödeyin. Alım satımlı borsa yatırımında makul, uzun vadeli getiri oranı % 8’dir. Dolayısıyla % 20 faiz oranına sahip bir kredi kartınız veya % 10 faiz oranıyla özel öğrenci krediniz varsa, yatırımlarınızı daha fazla artırmadan önce bu krediyi ödeyin.

İpotek borcu, öğrenci kredisi borcu ve otomobil kredisi borcu, hepsi genelde % 8’in biraz altındaki faiz oranlarına sahipse ne olur? Parayı, erken ödeyerek kazanacağınız tasarruflardan daha fazla kazanabilirsiniz.

  1. Yararsız Borçtan Kaçının

Uzun vadeli yatırımlar bir ev veya makul olarak alabileceğiniz bir eğitim gibi yararlı olmayan şeyler için borçlanmayın. Tüketici borcu maliyete büyük darbe vuracaktır. Örneğin, bir otomobil finanse ettiğinizde, varlık sadece her yıl amortismana tabi tutulmaz, aynı zamanda eskimiş hale gelir ve ayrıca her ay para da kaybedilir. Ancak, insanın yatırım yapma düşüncesindeki bir ev ve üniversite derecesi gibi şeyler bile size zamanında kendileri olmadan yapacağınızdan daha fazla para kazandıracak bir garanti değildir. Onları finanse etmek için ezici miktarda borca ​​girmek mantıklı değil.

  1. Otomatik Olarak Biriktirin

İşvereniniz doğrudan para yatırma teklifinde bulunursa, maaş çekinizin bir bölümünü doğrudan bir tasarruf hesabına yatırmanız mümkün olabilir.

Kısa vadeli tasarruf için parayı erişilebilir tutmanız gerekir, ancak uzun vadeli olanı erişilebilir kılmayın. Örneğin, çek ve tasarruf hesaplarınız aynı bankada bulunuyorsa, tasarruflarınızdan çek hesabınıza hızlı bir şekilde para aktarmak çok kolaydır. Bu hesaplar iki farklı kurumda bulunuyorsa, aktarım zaman alacağı için kararınızı gözden geçirmenize neden olabilir. Uzun vadeli tasarruflarda, para emeklilik hesabı gibi bir yerde ve erişilemez olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir