bütçeleme ipuçları

Bütçeleme: Genel İpuçları

İlk defa bütçenize yaptığınız zaman, bu bütçeleme ipuçlarını bilmek bütçenizi yönetmenize yardımcı olur.

Esnek Ol

Bir partiye gittiğiniz veya bir şeylerin özlemi duyduğunuz için bakkaliye için bir ay daha fazla harcamak istiyorsanız, bu durumda yanlış olan hiçbir şey yoktur. Fakat bunu telafi etmek için başka bir alanda daha az harcama yapın. Her zaman, bütçenizi ilk oluştururken ayarladığınız yönergelere uymayı düşünmeyin.

Kendini Ödüllendir

Belki bütçeniz o kadar sıkıdır ki, alabileceğiniz en eğlenceli çikolatalı kurabiye veya bir günlüğüne araba kiralama yapmak için gereken kadardır. Fakat en azından kendinize bunları yapmak için izin verin. Veya belki mali açıdan daha iyi bir durumdasınız ve emeklilik için bir ay boyunca % 15 tasarruf etmek veya bir konser bileti satın almak ve yine de % 14 tasarruf etmek arasında seçim yapılması gerekebilir. Sıkı çalışmanız için bazen kendinizi ödüllendirmelisiniz. Kendinizi ödüllendirmezseniz, uzun vadede bütçenize sadık kalmak duygusal olarak zor olacaktır.

Yaşam Tarzı Enflasyonunu Kontrol Edin

Çoğu insan için, gelir arttıkça yaşam tarzı şişme eğilimi gösterir. Daha fazla kazanırken, daha güzel, daha pahalı bir yere taşınabilirsiniz; daha güzel, daha pahalı bir araba kullanmaya başlayabilirsiniz ve daha sık veya daha pahalı tatiller yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinize ödül kazandığınız duygusu veren bir miktar ayırmanız iyidir. Sonuçta daha fazla tasarruf edip daha erken emekli olabilirsiniz, ancak daha fazla çalışmak için kısa vadeli teşvikleri unutmayın.

Bazen yaşam tarzı enflasyonu iyidir, ancak bu eğilimin farkında olmalısınız ve harcamak için harcamadığınızı ve harcamalarınızın çevrenizdekilerin yaptığını yapmanın bir sonucu olmadığını doğrulamanız gerekir. Bir zam aldığınızda, biraz daha harcama yapabilirsiniz, ancak biraz daha tasarruf edin. Daha çok para kazanmak, yaşamda daha fazla seçeneğe sahip olmak demektir, bu nedenle yaşam tarzı enflasyonunuz ne kadar azsa o kadar erken emekliye ayrılabileceksiniz.

Harcamalarınızı Daima Gelirinizin Altında Tutun

Bunu her ay, hatta her yıl yapamayabilirsiniz, ancak pek çok ay ve pek çok yıl yaptığınız bir şey olmalı. Örneğin, yılbaşı hediyeleri alırken masraflarınız Aralık ayında gelirinizi aşabilir, ancak Ocak ayından Kasım ayına kadar ekstra para tasarrufu yaptıysanız, Aralık ayı harcamalarınızın yüksek olması hesabınız için bir sorun değildir. Ve bir yıl içinde sağlık sigortası yapmaya zorlayan yüksek sağlık faturalarına sahip olabilirsiniz, ancak sağlıklı olduğunuz yıllardaki tasarruflarınızı eklerseniz sorun olmaz.

Bütçelemenin yoksunluk ile ilgili olmadığını, kişisel değerlerimize ve hedeflerimize paramızı en yüksek ve en iyi amaca ulaşacak şekilde planlamak hakkında söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Yeni bütçeleme hedeflerinizden biri, harcamanızı belirli bir kategoride azaltmak olabilir, böylece parayı sizin için daha yüksek önceliğe sahip bir şeye yönlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir