Bütçeleme Hakkında Hatırlanması Gereken 10 Şey

Bütçeleme finansal başarının önemli bir bileşenidir ve uygulamak zor değildir. Bu derste bütçeleme konusunda öğrendiklerinizi tekrar özetleyelim:

1- Bütçeleme sadece fakir insanlar için ya da paranın sıkı olduğu veya hayatınızın büyük bir değişim geçirdiği zamanlar için değildir. Bütçeleme herkes için geçerlidir, çünkü bu hedefiniz gelecek ayki borçtan ödün vermek veya bir spor otomobil için nakit ödeme yapmak olsun, tüm şekil ve boyutlarda finansal hedefler elde etmeyi kolaylaştırır.

2- Bütçeleme, finansal durumunuz hakkında uzun ve kısa vadeli projeksiyonlar yapmanıza, krizleri önlemenize, paranızdan en iyi şekilde yararlanmanıza, büyük yaşam değişiklikleri planlamanıza ve huzur sağlamanın keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

3- Bütçeleme sistemleri – basit bir not defteri ve kalemden çevrimiçi finansal yönetim yazılımlarına ve akıllı telefon uygulamalarına kadar – tüm ihtiyaç ve tercihler için kullanılabilir.

4- Aylık olarak bütçeleme yapmak, mali durumunuzun daha uzun vadeli bir görünüm almayı öğrenmenize yardımcı olabilir.

5- Sadece büyük olanları değil, tüm harcamalarınızı takip edin. Her gün bir kahve satın almanın yanlış bir tarafı yoktur, ancak ne kadar harcadığınızı bilmeniz gerekir.

6- Mali resminiz hakkında temel bir fikir edinme, bütçelemenin önemli bir bileşenidir. Vergi sonrası ne kadar harcadığınızı ve gerekli ve isteğe bağlı masraflarınızın bu resme nasıl uyduğunu bildiğinizden emin olun.

7- Bütçe kategorilerinizde esnek olmak ve kendinizi ödüllendirmek, bütçelemenin savsaklanmasını engeller ve bunlara bağlı kalmanıza yardımcı olur.

8- İyi düzenlenmiş bir bütçe, bir tatil için para biriktirmenin yanı sıra emeklilik için birikim gibi uzun vadeli hedeflere ulaşmanıza da yardımcı olabilir.

9- Aşırı tutumlu olmak gibi hatalar yapmaktan kaçının. Zira bu şekilde küçük bir hatayı daha büyük olanlara yönlendiriyorsunuz çünkü cesaretinizin kırıldığını hissediyorsunuz. Eğer bir şekilde işleri berbat ederseniz, sadece insan olduğunuzu unutmayın. Kendinizi bağışlayın, mümkünse hatayı düzeltin ve ilerlemek için yemin edin.

10- Koşullarınız değiştikçe bütçeniz gelişmelidir. 25 yaşında yaptığınız bütçenin 35 yaşınızda veya hatta 27 yaşınızda hala çalışmasını beklemeyin. Geliriniz ve harcamalarınız genellikle yılda bir kez değişecektir. Örneğin, bir artış alırsanız, bütçenizi nasıl harcayacağınızı veya ekstra parayı nasıl tasarruf etmek istediğinizi yansıtacak şekilde bütçenizi ayarlayın.

Bütçe, sadece paranızı yönetmek için değil, aynı zamanda geceleri rahatça uymanıza yardımcı olmak için de harika bir araçtır. İyi yapılandırılmış ve düzenli bir bütçe ile zaman zaman ortaya çıkacak fırtınaların planlanmış olup olmadığınızı ve paranızın nereye gittiğini her zaman bilirsiniz.

Harcamalarınız geliriniz için çok yüksekse, bir bütçe sinir bozucu olabilir ama gerekli şeyleri hatırlatır – ve bu sayıları ne kadar erken dinlerseniz, o kadar iyi olursunuz. Bütçenizi nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyorsanız, karşılayamayacağınız bir masrafınız veya elde edemeyeceğiniz bir hedefiniz mutlaka olacaktır.

Bütçelemenin yanısıra kişisel finansal planlama konusunda da okuma yapmak isterseniz buyurun: www.finansuzmanligiegitimi.com/finans-kariyer/finansal-planlama-kariyeri-nasil-yapilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir