bütçeleme

Bütçeleme Nedir?

Temel olarak, hem kısa hem de uzun vadede sizin için planladığınızdan daha az harcamanıza ve planlamanıza yardımcı olur.

Ne yazık ki, birçok kişi bütçelemeyi adeta bir diyet gibi düşünüyorlar.  Bütçe kelimesini duyduğunuzda zihinsel bir barikata giriyorsanız, bunu “kişisel finansal planlama” gibi farklı bir adla adlandırın. Paranızı yönetmek için kullanılan proaktif bir yaklaşımdır.(reaktif bir yaklaşım değildir.)

Bütçeleme (budget) finansal başarının önemli bir bileşenidir. Uygulamak zor değildir ve sadece fonları sınırlı olan insanlar için değildir. Bütçeleme, her ölçekteki gelir ve giderleri olan kişilerin paralarını nasıl tahsis ettikleri hususunda bilinçli kararlar vermelerini kolaylaştırır. Ayrıca, insanlara emeklilik, acil durumlar, yeni bir araba veya her şeyden tasarruf etmelerinde yardımcı olabilir. Birçok kişi için sağlam bir bütçeye sahip olmak, sahip oldukları paranın ne olduğunu ve bu paranın nereye gittiğini bilerek gece uyumasını kolaylaştırır.

İster üniversiteden mezunu olun ister emekli veya faal çalışan olun, paranızı daha iyi yönetmenin ve maddi durumunuzu iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız bu makale serisi tam da sizin için diyebiliriz.

Birçok kişi bütçelemeyi nakit sıkıntısı yaşadıklarında yapmak zorunda oldukları bir şey olarak düşünür. Üniversite öğrencileri yüksek masrafları ve kısıtlı gelirleri ile nasıl bir şeyler yapacaklarını hesaplamak ve ne kadar ödünç almak zorunda kalacaklarını anlamak için bütçeleme yapabilirler. İlk kez hayata atılan genç yetişkinler, maaş kontrollerini, acil tasarruflar, emeklilik tasarrufu, öğrenci kredisi geri ödemeleri, kira gibi zorunlu harcamalar ile yeni aygıtlar ve konserler gibi zorlu çalışmalardaki ödülleri arasında doğru bir şekilde paylaştırdıklarından emin olmak için bütçeler oluşturuyorlar.

Belki bütçeleri bitiremeyenlerle tanıştırabilir ya da bütçeye başlarsanız pirinç ve fasulye dışında başka bir şey yemediğiniz bir yoksunluk yaşayacağınızı düşünürsünüz. Gerçek şu ki, bütçeleme, sadece paranızın sıkıştığı ya da hayatınızın büyük bir geçiş süreci geçirdiği zamanlar için değildir. Bütçeleme, zengin ve fakir, genç ve yaşlı herkes içindir.

Bütçeleme, sadece sizi zora sokmakla kalmaz aynı zamanda zengin olmanıza da yardımcı olabilir. Ve evet, mütevazı bir geliriniz olsa bile bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Bütçenizin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceği bazı yollara göz atalım.

Kişisel Maliyetleriniz Hakkında Uzun ve Kısa Vadeli Projeksiyon Yapmak

Bir bütçe, aylık faturalarınız gibi kısa vadeli giderlerin planlanmasına yardımcı olur; tatiller gibi orta vadeli giderler ve bir ev satın almak, çocuğun üniversite eğitimini ödemek veya emeklilik için para bırakmak gibi uzun vadeli giderlerin planlanmasına da yardımcı olur.  Önünüzdeki bir ay, altı ay, bir yıl veya beş yılda ne kadar para kazanacağınızı gösteren bir uygulamanız, e-tablonuz veya dizüstü bilgisayarınız olduğunda, o paranın ne kadarının harcanacağını ve her ay ne kadar tasarruf edebileceğinizi, harcamalarınızı ne zaman azaltmanız gerekeceğini, dizginleri gevşetmek için ya da borçlarınızı ödemek için ne kadar zamana ihtiyacınız olacağını bileceksiniz.

Bütçe rakamlarınızdan memnun değilseniz, bunların ne olduğunu bilmek, durumunuzu iyileştirmek için adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Bu adımlar, aylık nakit akışınızı artırmak için kredi kartlarını ödemeyi içerebilir, yemek masraflarınızı azaltmayı ya da çalıştığınız şirketleri değiştirmeyi veya daha fazla para kazanmak için kendi tam zamanlı işinizi kurmayı da…

Bir bütçe, büyük ve küçük tüm giderlerinizi izlemenize yardımcı olur. Kahve molalarından benzine, giysilere kadar her şeye ne kadar harcadığınızı bulmanızı sağlar. Artık paranızın nereye gittiğini biliyorsunuz ve onu takip etmeye devam edeceksiniz, nihayet tatil için ve hayatın kaçınılmaz olarak önünüze çıkaracağı beklenmedik masraflar için tasarruf edeceksiniz.

Düzensiz Geliri Yönetin

Sabit bir gelir yerine düzensiz bir geliriniz varsa bütçeleme farklıdır. Saatlik ücret veya komisyon ücreti alıyorsanız, serbest meslek sahibi iseniz, mevsimlik olarak çalışıyorsanız veya bir öğrenciyseniz, muhtemelen ay bitene kadar ne kadar kazanacağınızı bilmeyeceksiniz. Düzensiz ücret bütçelemeyi biraz daha hileli yapar, ancak yine de mümkün.

Ne olursa olsun belirli masrafları karşılamaya devam edeceğinizi biliyorsanız  ve bir süre aynı iş alanındaysanız, muhtemelen her ay harcama yapmanız muhtemel minimum para miktarı hakkında iyi bir fikriniz olacaktır. Bu minimumda bütçe yapın ve daha fazla kazanırsanız, ay sonunda hoş bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Daha az kazanç elde ettiğiniz ve / veya masraflarınızın yüksek olabileceği ayları hesaba katarak bütçenizin fazla verdiği aylarda ekstra tasarruf etmeniz önemlidir.

Finans eğitimi öğrencileri için çok önemli olan bütçeleme konusuna da böylece başlangıç yapmış olduk. Bizi izlemeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir