bütçeleme hataları

Bütçelendirme Hataları Nasıl Önlenir?

Herkes zaman zaman finansal hatalar yapar – bu hayatın bir parçasıdır. Ortak bütçeleme hatalarını öğrenmek, bunları yapma olasılığınızı azaltacaktır.

1 No.lu Hata: Bütçe Takibi Yapmamak

Ne kadar yediğinizi bilmiyorsanız, diyete sadık kalmanın imkansız olduğu gibi, paranızın nereye gittiğini bilmiyorsanız, bütçenize sadık kalmanız mümkün değildir. İster otopark garaj ücreti gibi küçük bir şey ister yeni bir televizyon gibi daha büyük bir şey olsun, her bir satın alımın kaydını tutmalısınız. Satın aldığınız her şeyi hatırlamanın en iyi yolu, günlük satın almalarınız ve fatura ödemeleriniz hâlâ akılda iken, her gece yatmadan önce bütçenizi güncellemektir. Küçük bir dizüstü bilgisayara da sahipseniz, bu sayede satın alımlarınız için kişisel bir finans uygulaması kullanabilirsiniz.

Takip etmekten nefret ediyorsanız, basit, eski moda bir bütçeleme aracı yolda kalmanıza yardımcı olabilir: nakit zarf yöntemi. Çeşitli zarfları alın, her birinin dışına bir bütçe kategorisinin adını yazın, her bir kategoride her ay için harcayabileceğiniz nakit miktarına karşılık geleni zarfın içine koyun, daha sonra ay bittiğinde bu paranın bitmemesini sağlayın. Bu sistemin modern bir versiyonu, dijital zarflar uygulamalarıdır. Gelirinizi ve harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olmak için banka hesabınıza bağlanır, masraflarınızın her biri için aylık bir bütçe belirlemenize ve tasarruf hedefleri oluşturmanıza yardımcı olur.

Bütçeleme konusundaki çirkin gerçeklerden biri, masraflarınızı takip ettiğinizde, yoldan çıktığınızın çok net bir şekilde anlaşılmasıdır. Her şeyden önce bu, her gün daha iyi kararlar vermek için yeni bir fırsattır. Bütçenizi geçtiğinizde devam edin ve yazın. Duyduğunuz olumsuzluk, fazla harcama yapmanıza veya tekrar tekrar yapmanıza engel olur. Sadece bu adımı hasar kontrolü olarak düşünün.

2 No.lu Hata: Dürtüsel Alışveriş Yapmak

Markete gittiğiniz her seferde bir paket sakız satın alırsanız ve haftada iki kez bakkala giderseniz, bu tutarsız satın alma işlemi size ayda yaklaşık 20 liraya mal olur. Sakız satın alma konusunda yanlış bir şey yoktur, ancak yılda 52 paket satın aldığınızı düşünürseniz, toptan bir şekilde satın almayı planlayabilirsiniz. Bu sayede fiyatın üçte biri kadar ödersiniz. Dürtüsel satın alma pahalıdır. Bu küçük 1 TL’lik alımlarınızı bile her defasında yazmak uzun vadede daha akıllıca harcama yapmanıza yardımcı olabilir.

3 No.lu Hata: Bütçe Avcılarının Kurbanı Olmak

Bazen bir şeyler yapmak veya bir şeyler satın almak için dışarı çıkıp belirli bir miktar paraya mal olmasını beklersiniz ama eve gittiğinizde çok daha fazla harcadığınızı görürsünüz. Bu nasıl olur?

Belki cumartesi gecesi arkadaşlarla dışarı çıkıp bir şeyler içmeye gideceğini düşünüyorsun, ama oraya varınca, grup yemek yemeye karar verir. Bu tip şeyler sıklıkla olur ve onları önlemek için her zaman duygusal olarak güçlü olmazsınız. Ancak, mağazaya gittiğinizde veya bir arkadaşınızın planlarını son dakikada değiştirme eğilimi olduğunu biliyorsanız ya bu etkinliklerden kaçının ya da onlar için önceden daha büyük bütçe ayırın. Ayrıca aşırı harcamaları telafi etmek için önümüzdeki birkaç hafta için bütçenizi yeniden tasarlamak suretiyle hasar kontrolünü de yapabilirsiniz.

4 No’lu Hata: Aşırı Tutumlu Olmak Perişan Eder

Bütçenin diyetinin de bir yolu yordamı vardır: Kendinizi çok fazla mahrum bırakmaya çalışırsanız, daha sonra ruhsal olarak tıkanırsınız ve tüm çalışmanızı pencereden dışarı atarsınız. Bir tıkanıklık sizi zaman zaman kendinizi tedavi etmekten çok daha fazlasını götürebilir, bu yüzden ara sıra küçük çaplı savurganlığa gidin. Bahçeniz için o çiçekleri alın. Bir sesli kitap indirin (ancak önce kütüphaneyi kontrol edin!). Pizza sipariş edin. İkramlarınızı esirgemeyin.

Hata No 5: Her Şeyi Makul Bir Biçimde Yapmaya Çalışın

Bazen en ucuz yol en iyi yol değildir. Süt, ekmek ve yumurtalar bir bakkalda daha ucuzsa her hafta her bakkala mümkün olan en iyi teklifi almak için gitmemelisiniz. Bunu yapmak, para ve zamana mal olur ve inanılmaz bir öz denetiminiz olmadıkça, muhtemelen listenizde olmayan bir şey satın almaya, böylece tüm amacınızı yitirmeye başlamış olursunuz.

Harcamalarınızı sadece para açısından değil, aynı zamanda zaman, akıl ve ruh sağlığı bakımından da düşünün. Sınırlı zamanınız olduğunda, para tasarrufu sağlama çabalarınızın en iyi şekilde nerede gerçekleşeceğini belirleyin.

Hata No. 6: Yardım İstememek

Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, sorumluluk paylaşımı isteyin. Bu bir arkadaş, akraba, eş, mali koç veya finansal danışman olabilir. Ayrıca, üyelerin birbirlerini harcamalarından sorumlu tuttukları bir çevrimiçi veya gerçek hayat bütçeleme sınıfına veya kulübüne katılabilirsiniz. Bu durumda bir grup lideri aylık kontroller gerçekleştirir ve size kişiselleştirilmiş öneriler sunar.

Para konusunda tartışırken rahat hissettiğiniz birini seçin. Bu kişiyle hedeflerinize, bunları başarmak için attığınız adımlara ve devam edip etmediğinize dair dürüstçe konuşmaya istekli olmalısınız. Bu kişi sizi destekleyecek ve sizi teşvik edecektir. Diğer insanların başarılarını öğrenmek, kendi alışkanlıklarınızı geliştirmek için size fikir verebilir, diğer insanların başarısızlıklarını öğrenmek aynı hataları yapmanıza engel olabilir.

Bazı insanlar için, finansal danışman veya finansal koç gibi bağımsız bir profesyonel, harcamaları yerinde tutmak için en iyi seçenek olabilir. Muhtemelen genel finansal resminizi beklemediğiniz şekillerde geliştirecek ekstra tavsiye ve para yönetimi yardımı alacaksınız. Saat başı ücret alan ve zengin olmayan insanlarla çalışan yüksek nitelikli finansal danışmanlar bulabilir, hatta telefon veya çevrimiçi sohbet yoluyla bölgenizin dışındaki biriyle çalışabilirsiniz.

Herkes ne kadar parası olursa olsun, zaman zaman bütçeden sapar. Bu insan doğasının bir sonucudur. Bütçenin biteceğini bir kesinlik olarak kabul edin. Bu, kötü seçimler yapmak için bir mazeret olmasa da, hatalarınızı düzeltmenin en iyi yoludur. Kendiniz için kendinizi yitirmek değildir. Hatayı düzeltmek için hangi eylemleri gerçekleştirebilirsiniz – belki satın aldığınız bir şeyi iade edebilirsiniz.

Belki bir dahaki sefere daha iyisini yapmak için kendinize söz vermek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. O zaman kendini affet ve yeniden başla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir