kişisel bütçe

Bütçenizi Kullanmada Basit Adımlar

Sizin için en iyi sistemi seçtikten sonra, onu nasıl kullanmaya başlayacaksınız?

Her masrafı takip et, hatta küçükleri bile

Kira veya ipotek ödemenize ne kadar harcadığınızı hatırlamak kolaydır. Öğle yemeğinin maliyeti geçen salı kaçtı? Küçük masraflar toplanır; bu nedenle onları izlemek için, makbuzlarınızı kaydetmek, kayıt tutmayı kolaylaştırmak için tüm satın alma işlemlerinizi aynı banka veya kredi kartına koymak veya yukarıda belirtilen programlardan birini otomatik olarak izlemek için kullanmanız gerekecektir.

İpucu: Kredi kartı ekstrenizde veya bütçeleme programlarındaki işlem açıklamalarınız her zaman berrak değildir; harcamalarınızı daha sonra gözden geçirip kategorize etmeye çalıştığınızda kafa karıştırıcı olabilirsiniz. Makbuzlar yararlı bir yedektir. Kağıt dağınıklığını istemiyorsanız, her satın alım işlemini kağıda veya akıllı telefon notuna koyarken not edin. Tarihi, satıcının, ürünün ve tutarı ekleyin.

Her küçük masrafı takip etmek çok sıkıcıysa, başka bir seçenek küçük masraflar için nakit kullanmaktır, ancak her hafta veya ayda belli bir miktarı çekip bütçenize “çeşitli” olarak girerseniz bu yöntem en net resmi vermez paranızın nereye gittiğini gösterir, ancak fazla harcamanızı engelliyorsa, yine de yararlıdır.

Günlük Bütçenizi Güncelleyin

Paranızı bu şekilde takip etmek, ay sonunda hepsini yapmaya kıyasla çok az zaman alır. Aynı zamanda tüm nakit işlemlerinizi izlemeyi unutmayın. Şimdiye kadar ne kadar harcadığınızı ve ay için harcayacağınız miktarı daima bildireceksiniz. Her gün sekmelerden tutarken yanlışlıkla bütçeyi aşma olasılığınız azalır.

Doğru Açıklamaları Kullan

Büyük bir kutu mağazasında alışveriş yaparsanız, hepsi aynı fiş üzerinde bakkaliye, giyim ve ev temizleme malzemeleri içeren bir alışveriş yapabilirsiniz. Satın alma işlemini market adı altında listelerseniz, 150 liranın nereden gittiğini gerçekten anlayamazsınız. Bütçenize göre ayırmanız gerekecek. Aynı şey bakkallarda yapılan alımlar için de geçerlidir.

Aylık Bütçe

Aylık bütçeleme, iki haftalık maaş kontrolünüzden biraz daha uzun süre düşünmenizi gerektirir. Ayrıca, her ay yeni bir başlangıç ​​yaparsınız. Kötü bir ayın varsa, 30 günden sonra geçmiş olur. Bir aylık yüksek masraflarınız varsa, örneğin, otomobil sigortanızın vadesinin dolmaması durumunda, önümüzdeki ay için sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz.

Hem Sabit ve Hem Değişken Gider Planı

Sabit giderler kira ve sağlık sigortası gibi kalemlerdir ve değişken masraflar kamu hizmeti ve doğalgaz gibi şeylerdir. Bakkaliye gibi bazı masraflar, sahip olduğunuz öz denetim düzeyinize bağlı olarak her iki kategoriye de düşebilir. Geçmiş ayların faturalarını ve bütçelerini (bir kaç ay bütçelendikten sonra) geriye bakarak, değişken giderlerinizin hangi aralıkta olacağını ve mevsimsel olarak nasıl değiştiğini göreceksiniz. Örneğin, elektrik faturanızın her zaman 50 ila 100 lira arasında bir yere düştüğünü ancak kış ve yaz aylarında 100 liraya, bahar ve sonbaharda ise 50 liraya yakın olma eğiliminde olduğunu bilirsiniz.

Ara Sıra Olan Giderlerin Planı

Sadece birkaç kez gerçekleşen, hediyeler, sigorta ve doktor ziyaretleri gibi bütçe kalemlerini Dde unutmayın. Bütçenizde yeterli alanınız varsa, gerçekleştikçe bunları ödeyebilirsiniz. Daha sıkı bir bütçeniz varsa, önceden ek birikimler bırakın. Her yıl geldiğini bildiğiniz masraflar  için bütçenizde ödenek kalmamasına hiçbir bahane yoktur. En yakın arkadaşın yakında nişanlanacağını düşündüğünü söylüyorsa, takı masrafları için para ayırmaya başlayın.

Diğer Harcamalardan Gereken Harcamaları Ayrıştırın

Gerekli harcama,  yaşamanız için gerçekten gereken şeyler: konut, kamu hizmetleri, yemek, sigorta vb.’dir. Harcama yapmak güzel gelir, geliriniz düştüyse veya seyahat, hediye, bağış, eğlence, yemek yeme ve kablolu televizyon gibi diğer harcamalar bütçe hedeflerinizi gerçekleştirmek için fedakârlık yapmaya istekli olduğunuzda keseceğiniz şeylerdir. Yaşamanız için asgari ne kadar harcama gerektiğini ve hangi harcama kategorilerinin sizin için öncelikli olması gerektiğini bildiğinizde, acil bir fona ihtiyacınız olduğunda hangi harcamaları kesebileceğinizi anlamanız daha kolay olacaktır.

Kendi kontrol seviyenize bağlı olarak bütçeniz biraz daha ayrıntılı olabilir. Eğlence çeşitli kategorilere ayrılabilir mi yoksa film, restoran ve konserlerde o kadar çok para harcıyorsunuz ki, paranızın nereye gittiğini tam olarak anlamanıza yardımcı olması için her bir öğenin kategorilendirilmesine mi  ihtiyacınız var? sorusunu da kendinize sormalısınız.

Finans eğitimi alan ekip arkadaşlarımızla bu sefer hepimizi ilgilendiren ortak konulardan olan bütçelemede kişisel bütçe konusunun ince ayrıntılarına girdiğimiz bir makelemizi sizinle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pek çok özgün makale sırada…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir