bütçeyi ayarlama

Bütçeyi Ayarlama

Önceki bütçeleme ile ilgili makalemizi okuduysanız artık neden bir bütçeye sahip olmanızın bu kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Sıraladığımız aşağıdaki maddelere de göz atın, size yardımcı olabilir:

  • Mali durumunuzla ilgili uzun ve kısa vadeli projeksiyonlar yapın.
  • Finansal krizden kaçının.
  • Paranızdan en iyi şekilde yararlanın.
  • Yaşamda büyük değişiklikler planlayın.
  • Hayatınızda huzur sağlayın.
  • İstediğiniz hayatı yaşayın.

Daha önce hiç bütçe yapmadıysanız detaylı ve zaman alıcı bir iş yükü olabileceği düşüncesiyle biraz korktuğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Ama korkmayın bu bölümde size bütçenin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Para Takip Sistemleri

İlk olarak, paranızı izlemek için kullanabileceğiniz çeşitli sistemleri tartışalım:

Kağıt ve Kalem: Bu seçenek herkes için imkan dahilindedir.  Bir bilgisayar veya akıllı telefon gerektirmez. Kolayca yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz zaman erişebilirsiniz, elektronik arıza verilerinizi kaybetmenize neden olmaz.

Belki de bu yöntemin en büyük dezavantajı, formüller oluşturamayacağınızdan veya bağlantı girişlerini veya sayfaları birbirine bağlayan kısayolların olmamasıdır. Bütçeniz ne kadar basit olursa, kalem ve kağıt yöntemi sizin için daha iyi sonuç verecektir. Birden fazla hesaba, kredilere ve kredi kartlarına sahip olduğunuzda, teknoloji her şeyi takip etmeyi daha kolay hale getirebilir.

Çizelge: Bir bilgisayarınız varsa, şansınızı bir elektronik tablo programı ile birlikte deneyebilirsiniz. Ücretsiz bir elektronik tablo programı edinmek için Open Office’i indirebilirsiniz. Gelir ve giderlerinizi izlemek için bir elektronik tablo kullanıyorsanız, haftalık market fişlerinizi ekleyerek bütün yıl boyunca markete ne kadar harcadığınızın belirlenmesi gibi hesaplamaları kolayca yapabilirsiniz.

Bütçe Uygulamaları: Masaüstü bilgisayarlara yönelik yazılımlar artık geçmişte kaldı. Günümüzün bütçeleme programları, insanların gelir ve giderlerinin otomatik olarak güncellenmesi için tüm banka ve kredi kartı hesaplarını bağlayabilmelerine ve akıllı telefonları ile yönetebilmelerine imkân sağlıyor. Bu uygulamalar giderlerinizi otomatik olarak kategorize ederek, faturalarınızı takip ederek ve kategori başına harcama, ücretler ve gelirler giderler gibi raporlar hazırlayarak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Bazı insanlar tüm finansal bilgilerini bir çevrimiçi hizmete sunduklarında kendilerini rahat hissetmeyebilirler. Çünkü her hesabınızdaki giriş bilgilerinizi ve şifrenizi kullanarak bankanızın, kredi kartınızın ve diğer finansal hesaplarınızdan verilerini içe aktarmanız gerekecek ve ne kadar iyi olursa olsun, herhangi bir çevrimiçi sistem, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği zayıf yönlere sahip olabilir. Bununla birlikte, en iyi programların hesabınızın çalınmaması ve daha güvenli olması için çok unsurlu kimlik doğrulama, çok katmanlı donanım ve yazılım şifrelemesi, banka sınıfı trafik şifrelemesi, şirket çalışanlarının müşteri verilerine kontrollü erişimi, telefonunuzun hesabınızdaki mobil erişimini uzaktan kaldırma özelliği gibi sıkı güvenlik önlemleri vardır.

Finans eğitimi alarak kendini geliştirmeye çalışan tüm arkadaşlara sitemizi takip etmelerini tavsiye ediyoruz. Pek çok önemli finans konusunu inceleyen özgün makalelerimiz yakında sitemizde yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir